O mnie

View from Torre de Belem 2

Lizbona (widok z Torre de Belem)

Urodziłem się w Dąbrowie Górniczej, w województwie śląskim, wtedy jeszcze katowickim. Tam chodziłem do liceum plastycznego, które za moich czasów uzyskało imię Tadeusza Kantora. W okresie transformacji było to miasto strasznoszare, nawet ostatnie kino tam zamknęli, gdy byłem nastolatkiem (pomimo 140 tys. mieszkańców), dlatego przy życiu trzymała mnie tam tylko myśl, że kiedyś się stamtąd wydostanę. Studiowałem kulturoznawstwo ze specjalnością filmoznawczą na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Po licznych epizodach w różnych częściach Francji, od 2008 długo mieszkałem w Londynie. Przez większą część roku 2017 mieszkałem w Barcelonie, teraz w Amsterdamie.

Jestem współpracownikiem portalu Strajk.eu i polskiej edycji miesięcznika „Le Monde diplomatique”, wespół z którym wydałem książkę Smutki tropików. Współczesne kino Ameryki Łacińskiej jako kino polityczne. Mam też na sumieniu ebooka Notes brazylijski oraz teksty w kilku książkach zbiorowych. Pracuję nad powieścią.

ksiazka-5

Smutki tropików

Zdarza bądź zdarzało mi się drukować m. in. w śp. „Przekroju”, w „Recyklingu Idei”, „Tygodniku Przegląd”, „Ha!arcie”, „Nie”, „Panoptikum”, „Opcjach”, „Polish Expressie” w Londynie.  Przez kilka lat byłem członkiem redakcji portalu Lewica.pl, napisałem też coś czasem dla witryny internetowej Krytyki Politycznej, Medium Publicznego, Queer.pl i in.

Bywa, że pojawia się przy moim nazwisku informacja, jakobym był scenarzystą. Tu przydać się może sprostowanie. Jestem autorem kilku scenariuszy, które jednak ostatecznie nie doczekały się realizacji, choć kilka miało zainteresowanego reżysera lub producenta, trafiło mi się kiedyś jakieś stypendium ze śp. Agencji Scenariuszowej czy z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a nawet dojście do finału polskiego etapu zapomnianego już pewnie konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill, ale wszystkie te projekty ostatecznie się rozsypały i żaden film z tego nigdy nie powstał.

Lubię robić zdjęcia. Trochę tych zdjęć jest na moim fotoblogu Surface and Matter i w internetowej galerii Jarek’s Portraits. Czasami pojawiają się też w polskim „Le Monde diplomatique”, zdarzyło im się też w kilku innych miejscach, nawet w takim jednym brazylijskim magazynie o wnętrzach.

Na tej stronie dostępne są różne moje stare i nowe teksty, włącznie np. z esejami, które weszły w skład zbiorowych książek o kinie. To wszystko jest tu dostępne za darmo, jednak utrzymanie tej strony (domena, układ graficzny) kosztuje – jeśli lubisz tutaj zaglądać, moje teksty podobają Ci się lub przydają do czegoś, a masz na zbyciu kilka złotych, to możesz mi pomóc w jej utrzymaniu, kupując moje e-booki.

autoportret

Chcesz do mnie napisać? – mój adres to jaroslaw.pietrzak małpa Gmail kropka com.